
Dekad är nu redo att presentera detaljerna kring det kommande nya studioalbumet “A Perfect Picture”.
Den franska synthpop-akten, som numera utgörs av den ensamme frontmannen J.B. Lacassagne, var senast albumaktuella med “Monophonic” som släpptes 2011, och det nya albumet introducerades med EP:n “Poladroid Extended” under maj månad.
På “A Perfect Picture” levereras tio nya spår av Dekads futuristiska, dansanta och moderna synthpop i en något mörkare och mer personlig skepnad.
(Lyssna på smakprov och spana in videon till den första singeln “Poladroid” nedan).
Albumet innehåller gästspel av Foretaste-sångerskan Sylvie Billy (alias XX, Lover_XX eller Creature_XX), Darkelti och Thee Hypen (alias Member U-0176) och är producerat av Pierre Atoch aka XY eller Lover_XY (i vissa sammanhang även krediterad som Terrorist_XY).
“A Perfect Picture” släpps under september via BOREDOMproduct.
Tracklist
01. Polaroid
02. Slowmotion
03. Searching
04. Not Really There
05. Tied Up
06. A Perfect Picture
07. Hate
08. Miss Me
09. Beautiful Inside
10. The Guilt