Subscribe via: RSS

Kaos! – “Scream in Silence”

Posted on 03 June 2013

Kaos! – “Scream in Silence”
Format: (Album) CD, Digital
Skivbolag: Osignerat
Releasedatum: 28 maj 2013
Genre: SynthpopElectropop
Bandmedlemmar: Eva Kaxe, Kristian Oscarsson
Produktion: Kaos! – Master: Magnus Kaxe
Mix: Kristian Oscarsson (“Unreachable” mixad av Magnus Kaxe)
Land: Sverige – Recensent: Jens Atterstrand

Melodiös debut som förmedlar starka känslor

Efter att ha följt upp “Undesired Isolation” (från 2010) med ytterligare ett singelsläpp (“Unreachable”) tidigare under våren så är nu Stockholmsduon Kaos!, med sångerskan Eva Kaxe och den forne Transpose-medlemmen Kristian Oscarsson, redo attpresentera debutalbumet “Scream in Silence”.

Mellan det mustiga svepande introt “2009” och det instrumentala glättiga outrot “Train”, så levererar Kaos! tio, vid första anblicken väldigt melodiösa, lättsmälta och relativt minimalt arrangerade electropopspår. Men skenet bedrar något när man skrapar lite på ytan.

Albumet är väldigt bra varierat, detta utan att för den sakens skull brista och tappa den röda tråden på vägen. Bortom de glada melodierna och rappa arrangemangen döljer sig dessutom en hel massa känslor i de väldigt välskrivna låttexterna. Detta i kombination med Eva Kaxes sånginsats, som är väldigt dynamisk med ett brett register, gör albumet till en väldigt trevlig lyssningsupplevelse i sin helhet. Evas egna körpålägg, som uppenbarar sig i många utav spåren (ibland upp till tre-fyra olika stämmor), är väldigt smakfullt pålagda och ger både bra stuns och bredd i sången, som i sin tur passar väldigt bra ihop med ljudbilden.

De lite snabbare och väldigt dansanta “Unreachable”, “Fun” (med de väldigt originella körpåläggen) och titelspåret “Scream in Silence” (med sin lite mörkare och råare framtoning), får sällskap av melankoliska, stundtals hjärtskärande och väldigt originella grepp som “Innerspace”, “The Wall” och den väldigt bombastiska “Waiting”, som i sin tur är byggd som en ballad i verserna för att sedan bryta ut i en spikrak och rapp refräng som verkligen greppar tag.

I sin helhet så är “Scream in Silence” ett väldigt gott hantverk som innehåller väldigt få svagare spår och håller lyssnaren intresserad hela vägen.

Jag är övertygad om att de flesta fans av elektronisk pop – oavsett som man älskar 80- 90- eller 2000 talets diton, kommer finna ett antal spår att bli förälskade i på det här väldigt starka debutalbumet. Jag hoppas också på att duon nu fått upp ångan och att vi slipper vänta tre år till på mer. För om det är något “Scream in Silence” ger så är det mersmak.

(OBS! Missa inte vår intervju med bandet här!)

Tracklist

01. 2009 (01:09)
02. Unreachable (03:34)
03. Innerspace (03:31)
04. Without You (04:28)
05. Fun (03:38)
06. Friday (04:03)
07. Undesired Isolation (03:56)
08. The Wall (03:33)
09. Waiting (04:07)
10. Freitag (01:53)
11. Scream in Silence (03:48)
12. Train (04:08)

 

Share Button

One Response to “Kaos! – “Scream in Silence””


Trackbacks/Pingbacks

  1. […] att ha släppt sitt debutalbum “Scream in Silence” under juni månad och sedan ha genomfört livespelningar både i Stockholm och Berlin under […]