
Artist: Cinemascape
Datum: lördag 9 mars 2013
Scen: KGB, Stockholm
Arrangör: Plus One
Rapport: Jens Atterstrand
Foto: Diana Malm
OBS! Missa inte fotogalleriet nedan!
För att introducera det nya albumet “Cold Heaven” så bjöd Cinemascape på en spelning på KGB i Stockholm. Huvudskribent Jens Atterstrand och och fotografen Diana Malm levererar följande rapport..
Electropopkvartetten Cinemascape, som består av de båda sångarna Johan Jarl och Sebastian Milo tillsammans med Marcus Johansson och Katie de Bourgh, släppte debutalbumet “The Falling Impossible” på egen hand under 2010 (för att sedan släppa det på nytt via tyska Conzoom Records under det förra året).
Efter en att ha gjort en handfull livespelningar runtom i landet de senaste åren, så konstaterar jag glatt att Cinemascape låter och ser allt bättre ut live. Kvartetten visade upp en härlig glädje på scen och bjöd på en bra mix av spår hämtade från deras båda album.
Arrangören Plus One med Elin Pelin i spetsen lyckas fortsatt väldigt bra med sina arrangemang på KGB. Tyvärr är ljudet dock inte det bästa i den svårmixade källarlokalen, men stämningen var riktigt bra med assisterande DJ’s både på övre och nedre plan före och efter spelningen.
Stort tack till Elin Pelin & company, Cinemascape samt alla som bidrog till en trevlig kväll!