
Brittiska New Order avslöjar att bandet har förhoppningar om att under nästa år kunna inleda inspelningarna av ett nytt album. Detta skulle isåfall bli det första studiomaterialet sedan “Waiting For The Siren’s Call” som släpptes för sju år sedan (2005).
I en intervju med mixmag.net, som gavs i samband med bandets spelning på den brittiska festivalen Bestival 2012, så avslöjade sångaren Bernard Sumner lite mer:
“Vi har inte haft tid att göra det i år, eftersom vi gjort så många spelningar. Men nästa år har vi inte lika mycket spelningar inbokade så vi kommer förhoppningsvis hinna med det då. Jag tror att jag skulle vilja göra ett elektroniskt synthalbum eftersom de senaste jag själv har varit inblandade i har varit gitarrbaserade..”
New Order ombildades under det förra året, dock utan den numera avhoppade originalmedlemmen och bassisten Peter Hook, och har haft ett hektiskt år med medverkan på bland annat Sonar Festival i Barcelona, Bestival 2012 och förra helgens Festival No 6 utöver bandets egna turné.
New Order bildades 1980 i Manchester och består idag av Gillian Gilbert, Stephen Morris, Phil Cunningham och sångaren Bernard Sumner. Bandet var stilbildande under åttiotalet då man efter debuten med “Movement” (1981), följde upp med flera idag klassiska album som “Power, Corruption & Lies” (1982), “Low-Life” (1985), “Brotherhood” (1986) och “Technique” (1989). Under nittiotalet följde man sedan upp med “Republic” (1993), varpå det dröjde hela åtta år innan man släppte “Get Ready” (2001). Ytterligare fyra år senare släpptes det senaste albumet “Waiting For The Siren’s Call” (2005).
Bandet fick sitt stora genombrott med hiten “Blue Monday” under 1983 och har sedan dess spelat live världen över och deras musik har hörts i en rad olika sammanhang genom åren.