
Format: (Album) CD, Digital
Skivbolag: Dreamweb Music
Releasedatum: 22 maj 2012
Genre: Electro, Future pop
Recensent: Joachim Andersson
Stark och jämn solodebut från Stefan Poiss
Jag sticker inte under stolen med att jag är en stor fan av Mind.In.A.Box. Bandets elektroniska melodiösa popmusik med tydliga C64 influenser (så stora att de till och med släppte skivan “R.E.T.R.O.” med flera coverversioner av gamla klassiker som “Last Ninja 3” och “Last V8”) passar mig som i en handske och även om jag kanske inte sett de senaste skivorna som klassiker med samma kvalitet som de två första, så har de växt enormt efter ett antal omlyssningar.
Nu är bandets sångare och låtskrivare Stefan Poiss här med sitt soloprojekt Thyx och debutalbumet “The Way Home”. Förväntningarna har varit rent ut sagt enorma hos undertecknad, speciellt efter att ha hört det sköna singelspåret “Into the Realm”.
Det första som slår mig är att Thyx musik inte skiljer sig speciellt mycket från Poiss huvudprojekt. Det är melodiöst och fläskigt med sköna elektroniskt processade röster lite här och var. Precis som jag vill ha det det och exakt det sound som gjorde att jag en gång fastnade för Mind.In.A.Box. (fortsättning nedan)
Sångaren säger själv att bandnamnet kommer från ett stycke musik han skrev 15 år tidigare och symboliserar ett speciellt ljudlandskap som han försöker hitta tillbaka till. Jag hör faktiskt inga enorma skillnader mellan Thyx och Mind.In.A.Box, man får känslan att det bara är Poiss själv som vet. Rösten känns lite tryggare, melodierna är ibland lite mer bombastiska och man anar att sångaren kanske känner sig lite friare med att göra musik som inte skapas inom ett koncept. Hur som helst, det är en solid skiva som är förvånansvärt jämn och mycket, mycket lyssningsbar.
Det finns alltså ingen egentlig poäng med att gå igenom albumet spår för spår. “The Way Home” är precis så bra som jag hoppades på och samtliga låtar är starka med fina, med smetiga melodier och sköna elektroniska ljudmattor. Albumet har gått konstant den senaste veckan och jag kan faktiskt inte hitta ett enda spår som jag vill hoppa över, så stabil är den! Jag vill att musik jag lyssnar på ska vara fläskig och maffig och Thyx gör just det på ett väldigt kompetent sätt. Det här är en mycket intressant soloskiva och om det är något jag ska gnälla på något så är det just det faktum att det egentligen inte går att urskilja speciellt mycket från Mind.In.A.Box alster, men å andra sidan så kan jag faktiskt inte bestämma mig om det överhuvudtaget är något som ska ses som negativt.
Betyget blir därefter en stark 8 och jag tackar för mig med att lyssna på favoritspåret “Black Hole” och dess underbara refräng igen.
Tracklist
- Spoil 4:49
- My Own Little World 4:30
- The Way Home 7:24
- Underdrive 4:50
- Black Hole 4:31
- Awesome 3:16
- Snow In July 4:13
- In the Past 4:17
- Into the Realm 4:17
- No Voices 5:38
- Crack It 4:25