
Format: (Album) CD, 2CD**, Digital
Skivbolag: Alfa Matrix
Releasedatum: 21 oktober 2011
Genre: Electro, New Wave
Recensent: Anders Eklund
Energi och punkigt driv i new wave-influerad elektro
32Crash är ett sammarbete mellan belgarna Jan D’Hooghe och Len Lemeire från Implant och Jean-Luc De Meyer från bl a Front 242. ”Y2112Y” är bandets andra album och är, liksom debuten ”Weird News From An Uncertain Future”, släppt via den belgiska etiketten Alfa Matrix. Trion bjuder på inte mindre en 20 spår som musikaliskt rör sig mellan lite tuffare synthpop och något slags elektro-new wave. New wave-influenserna är här tydligare än på debuten tack vare att man använt sig av gitarr i en del av låtarna. Inte oväntat kanske, finns även gott om EBM-inslag i musiken i varierande utsträckning. Generellt är materialet dock mer pop/rock-betonat än vad mycket av dagens mer renodlade EBM är. Tankarna går till 80-talets andra hälft, då många band som förknippades med EBM-scenen gjorde musik som lika gärna kunde spelas i new wave- eller gothsammanhang som på synthgolv. Band som The Neon Judgement, Click Click, The Cassandra Complex etc.
Merparten av materialet på ”Y2112Y” är relativt korta, energiska och slagkraftiga låtar med smittsamma melodier och en klädsamt enkel och robust produktion. Här sticker låtar som ”Hyperreal”, ”Dawning Sun”, ”Elegy For Himself”, den franskspråkiga ”xn+1=a*xn*(1-xn)” och ”The Attack On ZA4” ut. Det stundtals punkiga drivet och De Meyers befallande sång är en mycket effektiv kombination. Det fartiga tempot bryts av ibland av några instrumentala och mer experimentella spår, samt några längre spår med långsammare tempo och annat fokus i ljudbilden. (fortsättning nedan)
Det jag kan invända mot är att albumet som helhet känns lite mastigt. 20 spår är ganska mycket och alla låtar håller inte fullt samma höga kvalitet. Dessutom känns det inte som att bandet riktigt har idéer nog för så många låtar. Viss upprepning sker i det avseendet. Jag hade nog föredragit ett aningen kortare album, där vissa låtar fått stryka på foten. Men, det är ett relativt litet problem på det stora hela, då det positiva klart överväger det negativa.
Jag tycker det är kul att se att det finns variation och genreöverskridande i dagens synthscen, att inte alla håller sig till allt snävare gränser för allt fler subgenrer. Särskilt glad blir jag av att höra något som påminner mig om de band som var min egen ingång till synthen (se ovan) för länge sedan. 32Crash ger oss med ”Y2112Y” en moderniserad tappning av den förutsättningslösa musik som gjordes i en tid då synthen inte stelnat i sina former. Sådana artister ger mig hopp om en intressant framtid.
(Red.anm: Skivbolaget Alfa Matrix levererar albumet även i en begränsad dubbel-CD utgåva inklusive bonusdiscen “AD MMCXII” som innehåller extraspår och remixer. Recensionen avser den ordinarie CD-utgåvan.)
Tracklist “Y2112Y”
- 100Y 3:10
- Aliens On Earth 3:26
- Dawning Sun 3:07
- What Happened Here 4:27
- The Man Who Came From Later 2:51
- Into The Hole 4:07
- Impressionist Piece For A Free Planet 2:54
- Hyperreal 3:24
- Kryptonically Yours 4:01
- Elegy For Himself 3:19
- Human Decomposition 2:34
- Not Quite Human 3:17
- Perpetuum Mobile 3:38
- xn+1=a*xn*(1-xn) 3:16
- Lasercutter 1:02
- The Attack On ZA4 4:02
- Neighbours 3:24
- Melang Ohlm’s Hit And Run 4:22
- A Tiny Foil Of Oil 4:13
- The Ol-Lesar Mass 6:24
Tracklist “AD MMCXII” **
- Impressionist Piece For A Free Planet (The Rubber Incident) 2:28
- The Ol-Lesar Mass (War Song) 3:19
- 100Y (Ganrif) 3:09
- Elegy For Himself (Please Dance On My Grave) 4:19
- Dawning Sun (The Sound Of 32C) 3:20
- The Man Who Came From Later (Autostrade) 2:58
- Human Decomposition (Solved In Acid) 2:48
- Into The Hole (At The End Of The Light) 3:32
- What Happened Here (3rd Evangelic) 3:36
- Aliens On Earth (The Core Isn’t Liquid Anymore) 2:56
- A New Order 1:44
- Melang Ohlm’s Hit And Run (Classic Killer Theme) 3:41
- Not Quite Human (Altered DNA) 5:03
- Perpetuum Mobile (Will It Blend) 3:19
- Kryptonically Yours (Particles In Orbit) 4:07
- xn+1=a*xn*(1-xn) (Tapis Vollante) 2:06
- Hyperreal (Really Hyper) 3:23
- Neighbours (The Bitch Next Door Has A Gun) 3:20