Subscribe via: RSS

System Syn – “All Seasons Pass”

Posted on 20 December 2011

System Syn – “All Seasons Pass”

Format: CD, Box, Digital
Skivbolag: Metropolis Records
Releasedatum: 11 oktober 2011

Genre: Electro

6/10

Emosynth fyllt av känslor

Det finns produktiva artister och så finns det Clint Carney. Inte bara är han grundare av System Syn och Fake, utan även medlem i God Module och Imperative Reaction. Som om det inte vore nog är tre av dem, alla utom Fake – samtidigt albumaktuella den här hösten!

Somliga verkar ha haft fullt upp den senaste tiden och jag kan bara önska Clint Carney en trevlig julvila.

Förutom en bister uppsyn bjuder Carney på, likt Imperative Reactions senaste album, på en popflirtig synthmusik som andas lika mycket Funker Vogt som Placebo. Blandningen blir intressant – på sina ställen. Det är inget fel på “All Seasons Pass” i sig,  men den ger ett rätt menlöst intryck vid en första genomlyssning. Carneys röst är det inget fel på utan kanske det som är albumets största behållning. Sannhistorien om en ung kvinnas sista dagar i livet berättas med känslor långt bak i halsen, något Carney även skrivit en bok om med samma titel som albumet.

Jag vet inte om det finns något sådant, men på sina ställen vill jag kalla System Syn för emosynth. Skillnaden från förra årets “Strangers” är markant. Från att ha gått från oslipad darkelectro har Chris Carney helt klart bemästrat sin musikaliska arsenal bättre och “All Seasons Pass” är rent produktionsmässigt en långt bättre produkt än några av sina föregångare. På sina ställen faller även alla pusselbitarna på plats och på spår som “An Excuse Never Received” och “Homecoming” målar System Syn upp en ljudbild som exploderar, rycker med och berör.

System Syn och Chris Carney har förvandlats. Om det är till det positiva eller negativa är nog upp till var och en men musikaliskt är det ett fall framåt. De många timmarna i studion med Imperative Reaction och God Module tog nog mycket tid, men har betalat tillbaka i kvalitet. “All Seasons Pass” står inte högst upp på min julklappslista, men vill man ha lättsamt poppig deppsynth är Chris Carney mannen att fråga.

// Joakim Holfve, Elektroskull – Synthportalen

Tracklist

  1. God Damn  3:54
  2. Path Of Least Resistance  3:11
  3. Ordinary Life  4:07
  4. An Excuse Never Recieved  3:14
  5. Mercy  4:09
  6. Good Night  3:43
  7. Homecoming  4:20
  8. Absence  3:09
  9. The Lesson  5:11
  10. Funeral  3:45
  11. Confession  4:20
Share Button

Comments are closed.