
Artist: Emmon, Marilyn & The Rouge
Datum: onsdag 1 juni 2011
Scen: Lilla Hotellbaren, Stockholm
Foto: Jens Atterstrand
OBS! Missa inte fotoalbumet under rapporten!
Emmon hade stor releasefest för nya albumet “Nomme” på Lilla Hotellbaren i Stockholm. Lokalen var fullpackad och livesetupen gav en hint om vad vi kan förvänta oss i sommar, bland annat på den kommande Arvika-spelningen.
Settet dominerades av förklarliga skäl med låtar från nya albumet “Nomme” men man bjöd även på två äldre klassiker med extranumret “Lips On Fire” som blev en perfekt avslutning. Emma har en härlig energi på scenen och förmedlar en oerhörd glädje. Hon såg helt enkelt väldigt nöjd ut – något som hon har all anledning att vara efter att ha levererat ett såpass starkt tredje album. Det är snyggt & sexigt och med Tony Aholas (även känd från Joy Serene) livetrummor och uppbackning av keyboardisterna Niklas Kärreskog (även han känd från Joy Serene) och pojkvännen Jimmy Monell så levererar man verkligen en helhet. Hon presterade också en riktigt bra sånginsats genom hela spelningen och jag ser nu verkligen fram emot att avnjuta Emmon på Arvikafestivalen, på en större scen och allt vad det innebär!
Support för kvällen var nysignade skivbolagskollegan Marilyn & The Rouge som är mer av stillsam, känsofylld och tillbakadragen erfarenhet. Marilyn är bevisligen ny i dessa sammanhang och hon såg av naturliga skäl väldigt nervös ut, något som dock väldigt snabbt föll i skymundan med tanke på det starka låtmaterialet. Jag ser verkligen fram emot debut-EP’n senare i sommar!
Setlist Emmon
- Basexpressen
- Distance
- Ghost Dance
- Bodyjar
- Slottet
- Love Track
- White Trash Wedding
Extranummer
- Lips On Fire