
Elegant Machinerys manager Steven Dornbusch meddelar idag via ett pressmeddelande att bandet ställer in sin spelning på SGA Festival 2011 pga att de kommer att splittras nu i dagarna och ser ingen lösning framöver. SGA Festival beklagar detta djupt och kommer att försöka kompensera alla gäster som hade velat se Elegant Machinery på SGA Festival. Festivalledningen kommer återkomma om vilket band som kommer ersätta deras plats inom en snar framtid.
Djävligt tråkigt. Hoppas de kommer på bättre tankar
Skönt! Han är så dålig den där sverigedemokraten så det är inte så konstigt. Hoppas dom andra hittar nån ny bandmedlem och startar ett nytt band utan SDare.
Äntligen! Och jag har personligen svårt att se att någon skulle ha köpt biljett till SGA främst för att få se EM.
Trist…..Lustigt att folk inte kan se skillnad på politik och musik.
Jag känner ett flertal personer som tänkte besöka festivalen just för EM.
Bra! Richard suger!
Synd, Sveriges bästa synthband alla kategorier.
EM var väl enda anledningen till att besöka SGA? För den icke pålästa är Richard inte med i EM sedan en tid tillbaka. Inte för att det spelar någon roll för mig, EM har klokt nog aldrig blandat in politik i musiken.
Sveriges bästa synthpopband, bara att tacka för dessa år.
NEJ!!! Är det sant??? Tur att jag inte har hunnit köpa biljett ännu, EM var ju största skälet att åka…Vad sorgligt :=(